Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..

Ελάτε μαζί μας στο εκπληκτικό ταξίδι για την εκμάθηση της μαγείας
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μπαρμπαχαραλαμπος

Πήγαινε κάτω 
+9
gmaskou
Ravenheart
Madlen
izoldy
S666
Lilly
aiwniothta
bill
Dragon Blood
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Dragon Blood
Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα
Dragon Blood


Αριθμός μηνυμάτων : 1195
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ασχολίες : Μαγεια

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Ιουλ 16, 2010 12:10 am

Μετά τη Μικρασιατική καταστροφή του 1922, ο Μπάρμπα-Χαράλαμπος ήρθε στον Πειραιά κουβαλώντας μαζί του όλη τη γνώση και την εμπειρία που είχε κερδίσει μέχρι τότε από την επαφή του με Χίο, Σμύρνη και Ιταλία. Εκεί άρχισε να επισκέπτεται τους καταυλισμούς των προσφύγων και να πουλάει διάφορα μπαχαρικά και φαρμακευτικά βότανα, που πολλά από αυτά τα γνώριζαν ήδη οι ίδιοι. Στις αρχές όλη του η πραμάτια χωρούσε σε δύο καλαθάκια. Χρόνο με το χρόνο όμως η φήμη του διαδιδόταν και οι άνθρωποι που τον εμπιστεύονταν και ζητούσαν τις συμβουλές του αυξάνονταν. Έτσι σύντομα άνοιξε ένα μικρό μαγαζάκι στο κέντρο της Αθήνας και το γέμισε με εμπορεύματα που έφερνε ο ίδιος τόσο από όλες τις άκρες της Ελλάδας όσο και από Αφρική, Αμερική και Ασία: ποικιλίες από ρίζες φαρμακευτικές, εκχυλίσματα και αρώματα, εξεζητημένα βότανα, ελιξίρια, φυλαχτά, καλλυντικά από σπάνια φυτά. Αυτό όμως που τον έκανε ακόμα γνωστότερο ήταν η προσωπική επαφή με τον κάθε πελάτη, σκύβοντας πάνω από το πρόβλημα του καθενός, και μέχρι και το τέλος της ζωής του, το 1984, παρέμεινε στη δουλειά του και με περίσσια ευγένεια συμβούλευε και προστάτευε. Το έργο του συνέχισε δυναμικά ο γιος του, Μιχαήλ Αττώνης. Με σπουδές Ψυχολογίας και Κοινωνιολογίας, ερεύνησε σε όλο τους το φάσμα τις Ψυχικές Επιστήμες και συνέγραψε μια σειρά από βιβλία Μυστικισμού, εμπλουτίζοντας έτσι την κληρονομιά του με τις γνώσεις που αποκόμισε στις μελέτες του καθώς και στα ταξίδια του σε διάφορα μέρη του κόσμου.

Το θρυλικό μαγαζάκι της Ερμού, μεταφέρθηκε το 2009 σε ένα μεγαλύτερο χώρο, επί της οδού Αθηνάς, με έντονη την παρουσία των εγγονιών του Μπάρμπα-Χαράλαμπου. Δουλεύοντας πάνω από δύο δεκαετίες, για λίγο πλάι στον παππού και στη συνέχεια μόνο με τον πατέρα τους, συνεχίζουν την παράδοση, έχοντας όλη τη γνώση και την εμπειρία.

Μιχαήλ Χ. Αττώνης & ΣΙΑ Ο.Ε.

ΑΘΗΝΑΣ 12,
ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ,
ΑΘΗΝΑ - 10 551

ΤΗΛ.: 210 3215884
ΤΗΛ.-FAX.: 210 3243223

EMAIL: info@barbaharalambos.gr
WEBSITE: http://www.barbaharalambos.gr/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.dragonblood.org
bill
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης



Αριθμός μηνυμάτων : 2026
Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Ιουλ 16, 2010 5:46 am

αχχ το ξερω αυτο το μαγαζακι δεν εχω παει αλλα μου το εχουν πει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aiwniothta
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
aiwniothta


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΤρι Ιουλ 20, 2010 1:58 am

παιδια ειναι φοβερο αυτο το μαγαζακι εχω ψωνισει αρκετες φορες οχι μονο μπορεις να βρεις οτι χρειαζεσαι αλλα και οι ιδιοκτητες ειναι πολυ καλοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lilly
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Lilly


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Ιουλ 30, 2010 2:08 am

παιδια εχει πολυ καλο μοσχο εκει...εχω παρει και εχει απιστευτη μυρωδια και κανει τελεια την δουλεια του!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
S666
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
S666


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Ιουλ 30, 2010 2:43 am

Προσεξτε τι περνετε απο αυτο το μαγαζι και πριν παρετε ο,οτι δηποτε ψαξτε και συγκρινετε τιμες. Εχει πολυ καλα πραγματα απλα επειδη την εχω πατησει ασχημα για αυτο σας λεω. Δεν κραζω, απλα λεω την αποψη μου. Εξαλλου για αυτο το λογο νομιζω οτι ειναι αυτο το τοπικ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lilly
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Lilly


Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Ιουλ 30, 2010 2:45 am

καλα εχεις δικιο...παντως απο το συγκεκριμενο μαγαζι εχω παρει μονο μοσχο και μαρεσε πολυ...αλλα εγω τα υλικα μου τα παιρνω απο αλλο μαγαζι, οχι απο τον μπαρμπαχαραλαμπο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
izoldy
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2010
Ασχολίες : περίθαλψη κακοποιημένων ζώων από κάποια άλλα ¨δίποδα¨ζώα ¨-)), και φυσικα μαγεία τι άλλο??? :-) μη διστάσετε να ρωτήσετε ότι θέλετε για δεσίματα-λυσίματα-προστασία θα χαρώ να προσφέρω τις γνώσεις μου

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 6:50 am

απο το καλυτερο μαγαζακι στο ειδος του και περιεχει σχεδον τα παντα ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Madlen
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Madlen


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 2:36 am

Μπαρμπαχαραλαμπος 69545
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ravenheart
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
Ravenheart


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 28/11/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 02, 2010 11:20 pm

Ειναι πολυ καλο μαγαζακι, τουλαχιστον οσον αφορα την ποιοτητα αλλα και το ποσα υλικα μπορεις να βρεις Smile Οι ιδιοκτητες επισης ειναι πολυ φιλικοι κ προθυμοι να σε βοηθησουν.
Οσο για τις τιμες και μενα μου φανηκαν λιγο τσιμπημενες να πω την αληθεια, αλλα κατα τ'αλλα ειναι καταπληκτικο (αφηστε που μυριζει και πολυ ομορφα Yes )
Εγω παντως, απο πλευρας ποιοτητας, πληροτητας κ εξυπηρετησης εμεινα πολυ ευχαριστημενη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmaskou
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
gmaskou


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 12:25 am

Τρελοσκονη εχει λετε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imperator
Αξιωματικός
Αξιωματικός
imperator


Αριθμός μηνυμάτων : 2332
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2010
Ασχολίες : Ψυχολογια, Μαγεια, Εσωτερισμος, Γυμναστικη, Γιογκα, Ποδοσφαιρο, Βοτανα, Κρυσταλλοι και πολλα πολλα αλλα

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 12:56 am

Τι να χει; Τρελοσκονη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
creature
Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα
creature


Αριθμός μηνυμάτων : 1437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 1:03 am



Ναι, έχει τρελόσκονη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imperator
Αξιωματικός
Αξιωματικός
imperator


Αριθμός μηνυμάτων : 2332
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2010
Ασχολίες : Ψυχολογια, Μαγεια, Εσωτερισμος, Γυμναστικη, Γιογκα, Ποδοσφαιρο, Βοτανα, Κρυσταλλοι και πολλα πολλα αλλα

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 1:07 am

Υπαρχει τρελοσκονη καλε; Παναγιαμ τι αλλο θα βγαλουνε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neraida
Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα
neraida


Αριθμός μηνυμάτων : 3319
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 4:32 am

Ναι γιαβρι μου!!!
Αν πας στις σκονες θα διαβασεις για τη τρελοσκονη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
creature
Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα
creature


Αριθμός μηνυμάτων : 1437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 4:35 am

imperator έγραψε:
Υπαρχει τρελοσκονη καλε; Παναγιαμ τι αλλο θα βγαλουνε;

Δεν είναι, ακριβώς, αυτό που φαντάζεσαι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imperator
Αξιωματικός
Αξιωματικός
imperator


Αριθμός μηνυμάτων : 2332
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2010
Ασχολίες : Ψυχολογια, Μαγεια, Εσωτερισμος, Γυμναστικη, Γιογκα, Ποδοσφαιρο, Βοτανα, Κρυσταλλοι και πολλα πολλα αλλα

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 4:50 am

Αληθεια ε; ο.ο οκ πηγαινω να δω! Σας ευχαριστω και τους δυο, γιατι απορησα. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Clairans
Αξιωματικός
Αξιωματικός
Clairans


Αριθμός μηνυμάτων : 2049
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2010
Ασχολίες : γνωση και ομορφια της ζωης....

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 10:52 pm

imperator έγραψε:
Υπαρχει τρελοσκονη καλε; Παναγιαμ τι αλλο θα βγαλουνε;

Laughing Laughing εισαι θεος ιμπε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imperator
Αξιωματικός
Αξιωματικός
imperator


Αριθμός μηνυμάτων : 2332
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2010
Ασχολίες : Ψυχολογια, Μαγεια, Εσωτερισμος, Γυμναστικη, Γιογκα, Ποδοσφαιρο, Βοτανα, Κρυσταλλοι και πολλα πολλα αλλα

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 10, 2010 11:04 pm

Laughing Laughing Laughing Στο τελος και γω γελουσα Κλαιρανς μου χαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmaskou
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
gmaskou


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2010

Μπαρμπαχαραλαμπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπαρμπαχαραλαμπος   Μπαρμπαχαραλαμπος I_icon_minitimeΤετ Δεκ 15, 2010 12:49 am

εχετε δοκιμασει καποιο απο τα αρωματα για ελξη που διαθετει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπαρμπαχαραλαμπος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood.. :: Κανόνες για τη χρήση του Dragon Blood :: Καθιστικό του Δρακόσπιτου :: Χρήσιμα Λινκς και Βοτανάδικα-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις