Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..

Ελάτε μαζί μας στο εκπληκτικό ταξίδι για την εκμάθηση της μαγείας
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.

Πήγαινε κάτω 
+2
λαουρα
apollon
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
apollon
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης
apollon


Αριθμός μηνυμάτων : 694
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2010
Ασχολίες : Διάσωση και προστασία ιερών γραφών.

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 16, 2012 2:55 pm

Η μαγεία είναι το πιο δύσβατο μονοπάτι που μπορεί να διαβεί ανθρώπινο πόδι.
Αν είστε ακόμη στην αρχή σκεφτείτε το πρίν περάσετε το κατώφλι της. Μέσα υπάρχουν άνθρωποι σκοτεινοί, γεμάτοι ζήλεια, ανασφάλεια, λίγοι ειναι οι φωτεινοί. Πολλές φορές θα γνωρίσετε άνθρωπους φωτεινούς που στην πραγματικότητα η ψυχή τους μυρίζει μούχλα, γιατι δεν ξεπλύθηκε ποτέ.

Εξ άλλου ο απόστολος Παύλος είχε πεί:

"Το πιο εύκολο πράγμα για τον διάβολο είναι να πάρει την μορφή ενός αγγέλου."

Κρατήστε την ψυχή σας και το έργο σας στο φως. Βοηθήστε όσο περισσότερο κόσμο μπορείτε. Όχι μόνο μέσω των δυνάμεων σας αλλα με κάθε μέσον. Αρκεί αυτός ο κόσμος να μην είναι ο λάθος. Σε καμια περίπτωση όμως μην αφήσετε να παρασύρουν την ψυχή σας και την βούληση σας.

Κάποτε κι εγω εμπιστευόμουν ανθρώπους, με τα μάτια κλειστά. Έδινα βοήθεια γιατι με φώναζαν. Όταν ήρθε η ώρα να μου αποδείξουν πόσο εκτιμούν την βοήθεια μου όχι απαραίτητα πόσο με αγαπούν, γύρισαν και με δάγκωσαν.

Δεν είμαι άγιος. Προς θεού. Δεν νιώθω αναμάρτητος.
Νιώθω όμως ύσηχος, και τα βράδια κοιμάμαι γαλήνια γιατι έμαθα να λέω την αλήθεια και μόνο την αλήθεια. Έστω και αν κάποιοι μου επιτέθηκαν για αυτό. Δεν θα χαϊδέψω όμως τα αυτιά κανενός. Έμαθα απο τον πατέρα μου να ΜΗΝ είμαι γλύφτης.

Αν δεν θέλετε να πληγώσετε την καρδιά σας, να προσεύχεστε για αυτούς που το έχουν ανάγκη. Αν όμως πρώτα δεν τους γνωρίσετε, δεν τους νιώσετε, μην ανοίγετε το σπίτι σας σε κανέναν. Προ πάντων μην ανοίγετε την καρδιά σας.

Ο άνθρωπος που τον βοήθησα να ανέβει ακόμα περισσότερο στο χώρο μας και του χάρισα μυστικά της γενιάς μου, με κατηγορεί σε όλο τον κόσμο και πλάθει παραμύθια για να με καταστρέψει. Δεν μπορεί όμως γιατι πιστεύω πολύ στον εαυτό μου και στην γενιά μου.

Η ψυχοκόρη μου, που ότι μου ζητούσε το είχε, πριν δύο χρόνια μάζεψε τρίχες μου και τις πήγε σε άνθρωπο που με εχθρέυετε. Γιατι της έταξε γαμοξόρκι. Αργότερα επειδή θύμωσα άρχισαν να μου πλάθουν οι δυό τους, θανατικά κουκλάκια και να μελετάνε το μάτι του Αλλάχ. Με τα δικά μου τα όπλα θα με πολεμήσουνε μωρέ; Μαζί και μια ακόμα κυρία του χώρου φυσικά, που το έπαιζε αγαπητή φίλη μου. Την οποία αν ο χαρακτήρας μου επέτρεπε να σας γνωστοποιήσω θα σας αφηνα άφωνους.

Έπειτα ακολούθησαν κι άλλοι, κι άλλοι, κι άλλοι που ήρθαν κι έταξαν φιλία, έταξαν χαμόγελα, όμορφες στιγμές και πήραν αυτά που ήθελα, λέγοντας μου ακόμη και σήμερα ΨΕΜΑΤΑ!

Μπήκαν σπίτι μου, έκλεψαν προσωπικά μου νατικείμενα για να τα ΄δεσουν στους βωμούς τους.

Τίποτα όμως δεν μπορεί να με βλάψει γιατι η ψυχή μου είναι ήρεμη και τα αμαρτήματα μου ομολογουμένα. Για εκείνους δεν ξέρω...

Πόνεσα, μα πραγματικά δεν παίρνω τίποτα πισω. Τους τα χαρίζω όλα. Όταν έρθει η ώρα, όλα όσα τους έδωσα βάρος θα γίνουν και θα τους τραβήξουν πιο βαθιά.

Για αυτό σας λέω, να προσέχετε που δίνεται την ενέργειά σας, την αγάπη σας και την συμπόνια σας. Κανείς δεν είναι άξιος να πονέσει την ψυχή σας.

Με αγάπη
Απόλλων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.grimorio.forumgreek.com
λαουρα
Ιππότης
Ιππότης
λαουρα


Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2010

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 16, 2012 3:57 pm

Τί να σου πω βρε απόλλωνα.Εγώ πιστεύω στη θεία δίκη.Την έχω συναντήσει πολλές φορές στη ζωή μου ειλικρινά.Πιστεύω πως θα τα λουστούνε αυτά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα.Εσύ αυτα που έκανες τα έκανες γιατί ήθελες και βοήθησες από την καρδιά σου.Όσο για το ό,τι δεν υπήρξες γλύφτης πολύ καλά έκανες , συνήθως κάποιος γλύφτης γίνεται για να είναι αρεστός στους άλλους.Πρέπει παρόλα αυτά να κοιτάμε ευθεία και να μην χάνουμε το στόχο μας. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apollon
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης
apollon


Αριθμός μηνυμάτων : 694
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2010
Ασχολίες : Διάσωση και προστασία ιερών γραφών.

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 16, 2012 3:58 pm

λαουρα έγραψε:
Τί να σου πω βρε απόλλωνα.Εγώ πιστεύω στη θεία δίκη.Την έχω συναντήσει πολλές φορές στη ζωή μου ειλικρινά.Πιστεύω πως θα τα λουστούνε αυτά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα.Εσύ αυτα που έκανες τα έκανες γιατί ήθελες και βοήθησες από την καρδιά σου.Όσο για το ό,τι δεν υπήρξες γλύφτης πολύ καλά έκανες , συνήθως κάποιος γλύφτης γίνεται για να είναι αρεστός στους άλλους.Πρέπει παρόλα αυτά να κοιτάμε ευθεία και να μην χάνουμε το στόχο μας. Wink

Η αλήθεια είναι οτι με πονάει λίγο που ο δρόμος της αξιοπρέπειας είναι μοναχικός... αλλά...

Πού 'σαι ρε Ήλιε να μας φωτίσεις σε χάσαμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.grimorio.forumgreek.com
~ΣΠΥΡΟΣ~
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης
~ΣΠΥΡΟΣ~


Αριθμός μηνυμάτων : 1295
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2011
Ασχολίες : μαγεία ~μουσική~ πληροφορική

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΠαρ Αυγ 17, 2012 5:14 am

υπέροχο ποστ απόλλονα!!θα βοηθησει ολους μασ...αν καταλαβοθμε το μηνυμα που περναει!!!
και ο ηλιοσ μασ...μας ΄λειπει!!πολυ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mageiasfusi.forumgreek.com/
rogdia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
rogdia


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2010
Ασχολίες : διάβασμα

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΤρι Αυγ 21, 2012 7:25 am

Έλεος!!!!!!

Απόλλωνα είναι νομίζω συνηθισμένο να πέφτουμε χαμηλά, ιδιαίτερα οι άνθρωποι που έχουν μεγάλο εγωισμό και έπαρση. Επίσης οι αδύναμοι άνθρωποι που ζητούν βοήθεια και μόλις την λάβουν γυρίζουν την πλάτη στον ευεργέτη τους ή γίνονται οι μεγαλύτεροι εχθροί του, η αδυναμία να δεχτείς την ανωτερότητα του άλλου συχνά σε οδηγεί να τον μισήσεις.
Πολύ συχνά τώρα τελευταία αναρωτιέμαι αν αξίζει να μοιράζονται ιδιαίτερες γνώσεις με τους άλλους (όσοι τις έχουν, όχι εγώ) αφού εύκολα οι άνθρωποι εκμεταλλεύονται τέτοιες γνώσεις για το ίδιο συμφέρον τους χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν άλλες παραμέτρους, ίσως πρέπει να αποδείξει κάποιος ότι αξίζει και μετά να λάβει (αυτό ισχύει και για μένα φυσικά).
Εύχομαι να προχωράς στη γνώση και να μην ξανασυναντήσεις αχαριστία στο δρόμο σου ( αυτό με την ψυχοκόρη σου με σόκαρε ιδιαίτερα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ICAROS
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
ICAROS


Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2013

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 3:37 am

απλά όποιος ισχυρίζεται οτι έχει Δυνάμεις, πρέπει να τις αποδεικνύει αμέσως. (σε πρώτο επίπεδο, που καταλαβαίνει και αμύητος άνθρωπος)

αντίθετα όποιος "είναι μόνο λόγια", ... μόνο λόγια είναι για πάντα (!). στην καλύτερη περίπτωση, ακόμα ψάχνει. άρα δεν είναι πολύ πιο πάνω απο τον άλλο άνθρωπο που τον θεώρησε ανώτερο σε αυτό το θέμα. ενώ στην χειρότερη περίπτωση, ψάχνει για κορόϊδα.

στο άλλο θέμα της εμπιστοσύνης σε φιλικό επίπεδο, γιατι απο όσα σημειώνεις φαίνεται να είχες "ξανοιχτεί" με κάποιους και τελικά απογοητεύτηκες, εννοείται οτι γενικά στη ζωή πρέπει να είσαι... προετοιμασμένος για τα χειρότερα, απο τους ανθρώπους. τα θετικά δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. έτσι λοιπόν, και εκείνα που περιγράφεις εδώ δεν πρέπει να αποτελούν έκπληξη για εσένα. τα καλά είναι έκπληξη. (και πάντα για τον άλλο μπορεί να είσαι εσύ "ο λάθος".)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μαγος του χαους
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος
μαγος του χαους


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2013

Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.   Να μην εμπιστεύεστε κανέναν. I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 11, 2013 5:02 am

πολλή καλλα έκανες και μας ενημέρωσες για να έχουμε και εμείς τα μάτια μας αν και κατά την γνώμη μου καλλο είναι να πεις πια κοπέλα σε πρόδωσε απο τον χωρώ να ήμαστε και εμείς ενημερωμένη άποψη μου καλή σου νυχτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Να μην εμπιστεύεστε κανέναν.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood.. :: Κανόνες για τη χρήση του Dragon Blood :: Στοιχειώδεις γνώσεις για τα πρώτα σας βήματα-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις