Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..

Ελάτε μαζί μας στο εκπληκτικό ταξίδι για την εκμάθηση της μαγείας

ΦόρουμΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Νέο online κατάστημα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
usui
Αξιωματικός
Αξιωματικός

Αριθμός μηνυμάτων : 1843
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010
Ασχολίες : Πολλά και Διάφορα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Τρι Φεβ 22, 2011 3:38 am

kismet έγραψε:
usui Μου ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το κατάστημα...τώρα όσο για τα μεταφορικά ανέφερα και πριν σε προηγούμενο ποστ πως είναι θέμα της εταιρείας κούρειερ που αν δεν το έψαχνα εγώ περαιτέρω δε θα μου λέγανε ότι υπάρχει και η περίπτωση της σύμβασης προφανώς για να τρώνε τα έξτρα μεταφορικά. Παρόλα αυτά αφού βρήκαμε τρόπο μέσω της σύμβασης να ρίξουνε το κόστος στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά απο ότι μου είπαν. Χαίρομαι που λύθηκε το θέμα κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω άλλη μια φορά συγνώμη για την καθυστέρηση και το τεχνικό πρόβλημα που είχαμε... Τώρα έγινε αναβάθμιση του δικτύου της περιοχής και απο ότι με διαβεβαίωσαν δεν θα έχουμε στο μέλλον παρόμοια θέματα. Το αστείο είναι ότι ενώ εγώ έβλεπα ότι είχα σύνδεση εκείνη ήταν πιο αργή κι απ' το θάνατο και ελειπέστατη παιδια. Ότι mail στέλναμε έδειχναν ότι έφευγαν... Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλα...

Τέλος καλό όλα καλά! Λύθηκε το θέμα!
Αφού ήταν πρόβλημα δικτύου κι όχι δικό σας, δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη.
Όσο για την κούριερ δεν τίθεται θέμα, αλλά προσωπικά, σας ευχαριστώ για την προσπαθεια διακανονισμού που κάνατε, για μελλοντικές παραγγελίες τόσο από εμένα όσο κι από αλλους ανθρώπους! (γιατί όντως ήταν τσουχτερή η τιμή τους!)

Να είστε καλά και καλές δουλειές!

LadyOfDarkness
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2011
Ασχολίες : Θεραπεία Ψυχής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Πεμ Φεβ 24, 2011 6:29 pm

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ενημερώσω ότι έκανα μια παραγγελία τη Δευτέρα το βράδυ αξίας euro 53, την οποία παρέλαβα σήμερα. Η χρέωση του courier ήταν 12,46 euro για τα μεταφορικά... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικά και θα έπρεπε να το ξανακοιτάξουν.
Πάντως, η αποστολή της παραγγελίας μου ήταν άμεση, χωρίς καθυστέρηση.

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sweetfairy
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 260
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Πεμ Φεβ 24, 2011 7:26 pm

δε θα επρεπε σαν online καταστημα να εχετε στη σελιδα σας ονομα υπευθυνου ενα τηλεφωνο εστω κινητο και διευθυνση του παρασκευαστηριου?γιατι οποιος εχει σκοπο να παραγγειλει θεωρω πως πρεπει να ξερει απο πριν που απευθυνεται.σωστα?
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 10/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Φεβ 27, 2011 2:28 am

Τηλέφωνο θα βάλουμε σύντομα για να μπορούμε όχι μόνο να ερχόμαστε σε άμεση απαφή με τον κόσμο αλλά και για να βοηθάμε τους φίλους και τους πελάτες μας σε όποιο πρόβλημα ή δυσκολία αντιμετωπίζουν δίνοντας ακόμα και συμβουλές. Για την ακρίβεια Δευτέρα πρωί θα υπάρχει τηλεφωνικός αριθμός στο site. Τώρα όσον αφορά το όνομα του υπευθύνου ή τη διεύθυνση του παρασκευαστηρίου θα ήθελα να επισημάνω για ακόμη μία φορά πως δεν πρόκειται για κάποιο κατάστημα με βιτρίνα και όλα τα σχετικά και ούτε επιθυμούμε να δώσουμε ιδιαίτερη δημοσιότητα στα πρόσωπά μας...Ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό των όσων ασχολούνται με την τέχνη είναι η διακριτικότητα και το λεγόμενο omerta. Οι κατέχοντας τας τέχνας θα πρέπει να κρατούν πάντοτε χαμηλό προφίλ και να προσπαθούν να μην εκτείθενται δημοσίως. Αυτό αγαπημένα μου μαγισσόπουλα όπως καταλαβαίνετε και σαφώς γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι και ένας απο τους μεγαλύτερους νόμους της μαγείας. Η σιωπή είναι αυτή που κάνει θαύματα...
Θεωρώ πως απο τη στιγμή που σαν επιχείρηση δεν θίγουμε και δεν εξαπατήσαμε ποτέ κανέναν απο τους πελάτες μας, από τη στιγμή που όλα μας τα προιόντα έρχονται στην ώρα τους χωρίς κρυφές χρεώσεις ή ψιλά γράμματα, απο τη στιγμή που κάνουν τη δουλειά για την οποία κατασκευάστηκαν με μεγάλη επιτυχία όπως αναφέρουν πολλοί απο τους αγαπητούς μας πελάτες ακόμα και μέσα στο φόρουμ αυτό, θα θέλαμε να διατηρήσουμε διακριτική και αόρατη την ταυτότητα των μάγων που εργάζονται στο παρασκήνιο για να μπορούν να διαθέτουν στην αγορά όλα μας τα προιόντα και τα υλικά μαγείας. Σαφώς και έχουμε έρθει πολλές φορές σε τηλεφωνική επικοινωνία με αρκετούς πελάτες μας με σκοπό να επιλύσουμε διάφορες απορίες που αφορούν στην εκτέλεση του σκοπού ή στην εκάστοτε παραγγελία. Παρόλα αυτά κρίναμε και εμείς οι ίδιοι απαραίτητο να παραθέσουμε στο site μας πέρα απο τη διεύθυνση e mail και ένα τηλ επικοινωνίας για να διευκολύνουμε το αγοραστικό κοινό.
Παρόλα αυτά θα ήθελα ακόμη να επισημάνω πως σαφώς θα είχαμε μεγαλύτερο πελατειακό φάσμα αν διαθέταμε κάποιο βιτρινάτο κατάστημα, λογαριασμό στο facebook ή ακόμα και κάποιο δικό μας φόρουμ πράγμα που θα μας έκανε περισσότερο δημοφιλείς και θα σαφώς θα αύξανε και τα ποσοστά κέρδους. Ο σκοπός μας όμως δεν είναι αυτός. Ο σκοπός ύπαρξης και λειτουργίας του kismet shop είναι να κατασκευάζει υλικά μαγείας βασισμένα σε παρασοσιακές συνταγές ανατολής λόγω καταγωγής που ήρθαν στην Ελλάδα το 1922 και να πωλούνται επιλεκτικά σε ανθρώπους που ασκούν την τέχνη με απόλυτη σοβαρότητα και υπευθυνότητα χωρίς να κάνουμε διαφημήσεις και εμπορικοποίηση των όσων πωλούνται καθως δεν πρόκειται για αρώματα και μπιζού...καταλαβαίνετε...
Η αυθεντικότητα και η εντιμότητα ενός καταστήματος ή ενός διαδυκτιακού χώρου δεν φαίνεται μεσα απο ονόματα και διευθύνσεις που θα μπορούσαν να μην συμβαδίζουν καν με την πραγματικότητα όπως συμβαίνει και σε αρκετά On line και μη καταστήματα του χώρου αυτού, αλλά στην εγγύτητα των αγορών, στην εντιμότητα των οικονομικών συναλλαγών, στην ταχύτητα των παραδόσεων και φυσικά στην αποτελεσματικότητα των υλικών και των προιόντων που κατασκευάζονται με πολύ κόπο
Όλα τα υλικά είναι τα μέσα μέσω των οποίων επιτυγχάνουμε το σκοπό που ορίζει η τέχνη...
Και απο τη στιγμή που όλοι μας οι πελάτες δηλώνουν ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι από όλα τα παραπάνω τότε όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.
Τώρα όσον αφορά το κόστος των μεταφορικών είμαστε στην ευτυχέστατη θέση να σας ενημερώσουμε ότι απο Δευτέρα τα μεταφορικά θα ανέρχονται στα περίπου 6-7 ευρώ αναλόγως με την περιοχή. Υπογράφηκε επιτέλους η σύμβαση με την εταιρεία κούριερ που σαν νέο κατάστημα δεν γνωρίζαμε ότι υπήρχε και αυτή η δυνατότητα. (όχι ότι μας ενημέρωσε δηλαδή και κανέις μόνοι μας το ψάξαμε Very Happy )
Σας εύχομαι καλή επιτυχία στη διεργασίες σας
soulitsa@xd
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ασχολίες : Surf the Internet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Φεβ 27, 2011 4:51 am

Δέχεστε πληρωμές μέσω paypal? Μέσω unverified paypal?
http://www.thetwilightsaga.forumgreek.com
morgrah
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 21/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Φεβ 27, 2011 6:40 am

kismet μηπως θα ηταν ευκολο να μας πεις πως μυριζουν τα ζωδιακα αρωματα? για να ξερουμε στο περιπου. ελαφρια, βαρια, ξυνα, γλυκα γενικα πως μυριζουν.
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Φεβ 28, 2011 12:11 am

soulitsa@xd έγραψε:
Δέχεστε πληρωμές μέσω paypal? Μέσω unverified paypal?

Δυστυχώς όχι. Ο μόνος τρόπος πληρωμής είναι η μέθοδος της αντικαταβολής που θεωρητικά είναι και η πιο ασφαλής.
Σ'ευχαριστώ πάντως που ρώτησες
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Φεβ 28, 2011 12:15 am

morgrah έγραψε:
kismet μηπως θα ηταν ευκολο να μας πεις πως μυριζουν τα ζωδιακα αρωματα? για να ξερουμε στο περιπου. ελαφρια, βαρια, ξυνα, γλυκα γενικα πως μυριζουν.
Τα ζωδιακά αρώματα είναι διαφορετικά το ένα με το άλλο. Είναι ευχάριστα και δροσερά κάποια είναι πικαντικα, sricy άλλα είναι πιο λουλουδάτα αλλά μπορείς αν θελεις να μου πεις το ζώδιο που σε ενδιαφέρει και να σου πω για το άρωμα ή τη συνθεσή του
KASANDRA
Αξιωματικός
Αξιωματικός

Αριθμός μηνυμάτων : 743
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010
Ασχολίες : Ερευνήτρια Αποκρυφισμού

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Μαρ 07, 2011 2:04 am

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν χρησιμοποιετε το ελληνικο ταχυδρομιο
που το κοστος συστημενου ειναι μεχρι 4.50 με κουτι κιολας .

Κισμετ. Πρωτα απο ολα να σου ευχηθουμε καλες δουλειες.
Παραμενεις ενα καινουργιο μαγαζι και εσυ προιοντον μαγειας
το οποιο ομως ειναι on line .
Το πως διαφημιζει ο καθενας το μαγαζι του και τι κανει για να εδραιωθει
ειναι δικαιωμα του καθενα .

Στο τελος οι πελατες θα δουν στις εργασιες τους
εαν δουλευουν τα προιοντα η οχι .

Θα ηθελα να πω στα μελη για το πως ενα νομιμο διαδικτυακο μαγαζι
ανοιγει .

Ενα νομιμο on line shop εχει κανει εναρξη στην εφορια για ηλεκτρονικο εμποριο .
Μετα εμπορικο επιμελητηριο για την ονομασια ,ΤΕΒΕ και ξανα εφορια για θεωρηση μηχανης που σημαινει = αποδειξη .

Προσωπικα θεωρω πολυ σημαντικο να λαμβανω απο τις διαδικτιακες μου συναλαγες
αποδειξη . Μου δινει την ασφαλεια εαν γινει κατι λαθος να ειμαι καλημενη .
Απο την αλλη θα υποστηριξω εκεινους που τα προιοντα τους θα μου φερουν το αποτελεσμα στις εργασιες μου και επειδη το κρατος μονο να τα περνει θελει ..δεν θα κοιταξω αποδειξη .

Προσωπικα εαν ημουν στην θεση ενος διαδικτυακου μαγαζιου
και πραγματικα ειχα προιοντα που δουλευουν και θα ηθελα να με φιλοξενησει και να με υποστηριξει ενα φορουμ θα εστελνα στον διεχειριστη ενα προιον μου να το δοικιμασει !
και αυτο γιατι γνωριζω την ευθυνη προς τα μελη του .

Τελος θα ηθελα να αναφερθω σε αυτο που ειπες

Αναφερομαι εδω ..

Παράθεση :
Η αυθεντικότητα και η εντιμότητα ενός καταστήματος ή ενός διαδυκτιακού χώρου δεν φαίνεται μεσα απο ονόματα και διευθύνσεις που θα μπορούσαν να μην συμβαδίζουν καν με την πραγματικότητα όπως συμβαίνει και σε αρκετά On line και μη καταστήματα του χώρου αυτού,

Να σου πω οτι η αυθεντικοτητα και η εντιμοτητα ενος καταστηματος
φαινεται απο τον υγιη αννταγωνισμο και τον σεβασμο που δειχνει προς αυτους
και αν θελει να γινει καλυτερος το κανει ΜΟΝΟ με τις αυθεντικες διαδικασιες
που εχει στα προιοντα του .

Καλη επιτυχια και παλι στην προσπαθεια σας .

Magic is a powerful tool that should be used responsibly
sweetfairy
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Μαρ 07, 2011 4:34 am

kismet ειμαι σιγουρη πως το καταστημα σας θα παει καλα,καθως σε οσα ερωτηματα τεθηκαν δωσατε απαντησεις.δε κρυφτηκατε και κυριως δεν αγνοησατε τα οποια προβληματα ειχαν καποιοι στις παραγγελιες τους.Αξιζετε ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ γι αυτο......
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Μαρ 07, 2011 4:56 am

sweetfairy μου σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εσένα και όσους μας στήριξαν και συνεχίζουν να στηρίζουν τις προσπάθειές μας.
KASANDRA θα ήθελα να σου πω πως έχεις δίκιο σε αυτά που λές σίγουρα ένα καταστημα φαίνεται μέσα απο την ανταγωνιστικότητα γιατί ως γνωστόν αυτή βελτιώνει πάντα προιόντα και υπηρεσίες σε κάθε τομέα. Παρόλα αυτά ναι ένα διαδυκτιακό κατάστημα είναι καθ΄' όλα νόμιμο και μάλιστα θεωρούνται και ως τα καταστήματα του μέλλοντος... Smile Παρόλα αυτά εμείς δεν προτιμήσαμε τα ελληνικά ταχυδρομεία που μπορεί να έχουν χαμηλό κόστος αλλά δυστυχώς καθυστερούν πολύ στην παράδοση και αφετέρου δεν παρέχουν ασφάλεια δεμάτων. Ενα δέμα που φεύγει απο εμας με την εταιρεία κούριερ που έχουμε επιλέξει είναι ασφαλισμένο στην περίπτωση που χαθεί ή καταστραφεί. Και δυστυχώς τα δικά μας προιόντα είναι αρκετά εύθραστα κατα τη μεταφορά αφού τα φίλτρα είναι όλα σε γυάλινα μπουκάλια όπως και οι σκόνες σε γυάλινα βαζάκια...
KASANDRA
Αξιωματικός
Αξιωματικός

Αριθμός μηνυμάτων : 743
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2010
Ασχολίες : Ερευνήτρια Αποκρυφισμού

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Μαρ 07, 2011 5:03 am

Επετρεψε μου να σου πω , οτι με το συστημενο σε ειδικο κουτι που εχουν σου δινουν Barcode και ελεγχετε απο το on line συστημα τους . Επισης μπορεις να τα ασφαλισεις .
πηγαινουν σε 2 μερες το πολυ και υπαρχει το door to door που αμεσα φτανει στην πορτα τους και υπογραφουν για να το παρουν .
Τουλαχιστον για αττικη θα μπορουσες να το δεις μελλοντικα ή να αφησεις εναν μελος μας εαν θελει να το επιλεξει και εφοσον μπορειτε, να τον εξυπηρετησετε οικονομικοτερα . . οι μερες αυτες οφειλουν ολοι να βρισκουν τροπους για πιο οικονομικες συναλαγες .

Magic is a powerful tool that should be used responsibly
sweetfairy
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Μαρ 07, 2011 5:34 am

γνωμη μου ειναι Kismet επειδη ξερω απο τα ελληνικα ταχυδρομεια να μη τα προτιμησεις.ακομα και να στο ασφαλισουν μπορει να σου καταστραφει.επισης σαφως και αργουν πιο πολυ απο τις εταιριες κουριερ.κι εφοσον εχεις συναψη συμβολαιο με την κουριερ καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να το κρατσηεις ως εχειν.....
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Τρι Μαρ 08, 2011 2:09 am

Baσικά ναι κι εγώ αυτό πιστεύω Sweetfairy. Το μέλος KASANDRA λέει για τα "Πόρτα Πόρτα" αλλά επειδή στο παρελθόν τα είχα χρησιμοποιήσει ξανά μπορώ να πω εκ πείρας ότι πολλά δέματα φτάνανε σπασμένα, άλλα χανόντουσαν κι στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας είχαν πρόβλημα, δεν φτάνανε ποτέσ την ώρα τους, ψάχνανε οι υπάλληλοι να βρουν το δέμα....αστα ένας χαμός Ταλαίπωρία και για τον πελάτη...Άσε που τις επιταγές μου τις έφερναν όποτε θυμόντουσαν...Μια χρονιά θυμάμαι έλαβα επιταγή που ήταν απο ένα χρόνο πριν....την είχα ξεχάσει.... Και γι' αυτό προτίμησα την εταιρεία με την οποία και συνεργαστηκαμε...
PASXOS
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Σαβ Ιουλ 23, 2011 1:57 am

Καλησπερα σε ολους,ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στον/ην χρηστην Kismet.

Πρωτου κανω την ερωτηση,θα ηθενα να δηλωσω οτι δεν εχω καμια προθεση εμπαιγμου η ειρωνειας,την ερωτηση την κανω καθαρα για την ενημερωση των υπολοιπων μελων.

Λοιπον kismet,θελω να μου λυσεις την εξης απορια:Οταν λες "Όλα τα αιθέρια έλαια και τα έλαια βάσης του Kismet είναι δικής μας παραγωγής και απόσταξης" τι ακριβως ενοοεις?Οτι αποσταζεις σανδαλοξυλο πχ,ή Ylang -Ylang?

Eπειδη ασχολουμαι αρκετα χρονια με την προμηθεια πρωτων αρωματικων υλων,γνωριζω οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατο,καθως τα παραπανω ειδη ουτε ειναι αυτοφυη εδω στην Ελλαδα,αλλα ουτε εισαγωγη ανθων μπορει να γινει για την αποσταξη τους εδω.

Ενδεικτικα το σανδαλοξυλο ειναι πανακριβο ακομη και στην ακατεργαστη μορφη του,και πολλα λουλουδια οπως η βιολετα και το ylang ylang αποσταζονται αμεσως μετα στην συγκομιδη τους.

Η γνωμη μου ειναι οτι τα ελαια σου ,οπως και τα περισσοτερα των 'εμπορων' ,που πωλουνται ''χυμα''(δηλαδη χωρις πιστοποιημενη ετικετα,επιστημονικη ονομασια κτλ)ειναι συνθετικα,και στην καλυτερη περιπτωση ημισυνθετικα.

Και επειδη υπαρχει μια αποψη που λεει οτι συνθετικα και μαγεια δεν πανε μαζι,θα προτεινα να ενημερωνεις τον κοσμο για το τι ακριβως πουλας,οχι για το τι θα ηθελες να πουλας.
Θα προτεινα σε ολους να εμπιστευεστε επωνυμα προιοντα ΜΟΝΟ.Φυσικα και ειναι πιο ακριβα,αλλα τουλαχιστον ειναι φυσικα.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω,μιλαω πολυ φιλικα.
kismet
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Σαβ Ιουλ 23, 2011 8:09 pm

Tα αιθέρια έλαια δικής μας απόσταξης και παραγωγής είναι αυτά που μπορούν να καλλιεργηθούν στην Ελλάδα. Η απόσταξη τους γίνεται σε δικούς μας αποστακτήρες. Η διαφορά τους με τα πιστοποιημένα έλαια που μπορεί κανείς να βρει στο εμπόριο είναι ότι η χρήση των αιθέριων ελαίων στη μαγεία είναι τελείως διαφορετική απο αυτη που θα κάναμε σε ένα κέντρο αισθητικής για παράδειγμα. Υπάρχει μια διαδικασία κατά την συγκομιδή ακόμα και την απόσταξη των ελαίων πριν αυτά χρησιμοποιηθουν για οποιαδήποτε μεταφυσική χρήση. Συλλέγονται και παρασκευάζονται στη γέμιση και με διάφορες άλλες τελετουργικές διαδικασίες. Συνεπώς δεν προορίζονται ούτε για καλωπιστικό αλλά και ούτε για φαρμακευτικό σκοπό όπως τα έλαια που διατίθενται στην αγορά για αυτές τις χρήσεις. Για οποαδήποτε άλλη απορία ή διευκρίνιση θα είμαι εδώ να απαντήσω σε ότι άλλο χρειαστείς. Να είσαι καλά
PASXOS
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Ιουλ 24, 2011 6:45 am

Στο site γραφετε:
"Όλα τα αιθέρια έλαια και τα έλαια βάσης του Kismet είναι δικής μας παραγωγής και
απόσταξης.
Κανένα απο τα έλαια αυτά δεν είναι εισαγώμενο ή αραιωμένο σε βάση. Τα βότανα και τα φυτά που εξάγουν το έλαιο είναι είτε δικής μας παραγωγής ή συγκομηδής. Πρόκειται για 100% καθαρά αιθέρια έλαια και έλαια βάσης βιολογικής καλλιέργιας"

Αρα παραδεχεστε οτι καποια απο τα ελαια σας ειναι εισαγωμενα.Αρα δεν λετε την αληθεια.

Μπορω να δεχθω οτι καποια απο αυτα τα ελαια μπορει να ειναι οντως δικη σας παραγωγης(εξαλλου δεν ειναι και πολυ δυσκολο να αποσταξεις λεβαντα η δενδρολιβανο στην Ελλαδα),απλα οταν βλεπω σανδαλοξυλο 15 ευρω τα 10 ml ξερω οτι εχω να κανω με συνθετικο αρωμα,οταν η τιμη στην παγκοσμια αγορα δεν πεφτει κατω απο τα 38-40 ευρω τα 10 ml.
Eπισης,δεν υπαρχει αιθεριο ελαιο βερυκοκο ουτε πασχαλια,αφου τα συγκεκριμενα δεν μπορουν να επεξεργαστουν ωστε να δωσουν αιθερια ελαια με καποιον τροπο.
Οταν ενα ανθος η βοτανο δεν ειναι δυνατον να παραγει με καποιον τροπο ελαιο,τοτε η μυρωδια τους αναπαραγεται με χημικο τροπο,συνθετικα.

Αρα και τα συγκεκριμενα ειναι συνθετικα.Αρα παλι δεν λετε την αληθεια.

Τελος αν καταλαβα καλα,φορτιζετε ενεργειακα τα ελαια που πουλατε,οποτε και απαγορευεται να τα χρησημοποιησει καποιος για σκοπους περαν της μαγειας?
Δηλαδη τι μπορει να συμβει εαν αγορασω ενα απο τα ελαια σας και κανω ενα απλο μασαζ με το ελαιο αυτο ,αραιωμενο σε λαδι βασης?
λαουρα
Ιππότης
Ιππότης

Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Ιουλ 24, 2011 8:52 pm

Υπ αυτήν την έννοια όλα τα έλαια που κυκλοφορούν είναι συνθετικά...Σανδαλόξυλο με την τιμή που αναφέρεις δεν αγόρασα από πουθενά...και ποτέ ούτε από φαρμακείο, ούτε από μαγομάγαζο και ούτε και από μαγαζιά που ειδικεύονται στον τομέα αυτό των αρωμάτων, (δεν θέλω να αναφέρω όνομα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση), είναι όμως εξαιρετικής ποιότητας τα έλαιά τους.Αναφέρεσαι στην παγκόσμια αγορά,έχε υπόψιν σου όμως ότι εμείς έχουμε να κάνουμε περισσότερο με την εγχωρια....μπορεί όμως να είναι και εισαγόμενα..αλλά και να είναι καί τι έγινε...δεν είναι και τόσο τραγικό...αναλόγως...μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι...πολλά είναι τα μαγαζιά που πουλάνε και φυσικά και συνθετικά έλαια....Εκτός του ότι κανένας επαγγελματίας σοβαρός δεν πουλάει ένα συνθετικό έλαιο ως φυσικό, για να μην αναφερθώ στο ότι η διαφορά μεταξύ τους κάνει καραμπάμ....αυτά!!
fosopsi
Πύργος
Πύργος

Αριθμός μηνυμάτων : 1798
Ημερομηνία εγγραφής : 04/01/2011
Ασχολίες : διάβασμα,υπερφυσική,γρίφοι,γυμναστική,ζωγραφική,αστρονομία,ορειβασία και πολύ ποδήλατο...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Ιουλ 24, 2011 10:08 pm

Αρα και τα συγκεκριμενα ειναι συνθετικα.Αρα παλι δεν λετε την αληθεια.

η διαφορα του συνθετικου αιθεριου ελαιου απο το φυσικο ειναι κατι παραπανω απο εμφανης.

Ιππότης
Ιππότης

Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Κυρ Ιουλ 24, 2011 10:51 pm

fosopsi φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες την τοποθέτησή μου......αναφέρομαι στον pasxos.!!!
fosopsi
Πύργος
Πύργος

Ασχολίες : διάβασμα,υπερφυσική,γρίφοι,γυμναστική,ζωγραφική,αστρονομία,ορειβασία και πολύ ποδήλατο...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Ιουλ 25, 2011 12:12 am

ναι λαουρα μου και εγω το ιδιο Very Happy η αρχικη μου προταση ειναι παραθεση απο το ποστ του πασχοσ στον οποιο και απανταω

Πύργος
Πύργος

Αριθμός μηνυμάτων : 941
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2011
Ασχολίες : Μουσική (κιθαρα, κλασσικο και συγχρονο τραγουδι, πιανο), Πολεμικές τέχνες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Ιουλ 25, 2011 6:19 am

πολυ ενδιαφερον σελιδα, μου αρεσαν πολυ τα προοιοντα!
PASXOS
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Ιουλ 25, 2011 6:42 pm

Υπο αυτην την εννοια,ναι ολα τα βοταναδικα που πουλανε χυμα ''αιθερια'' ελαια πουλανε κατα βαση συνθετικα ελαια.
Ποια εγχωρια αγορα αγαπητη μου,εδω εχουμε να κανουμε με καποια πραγματα de facto: ή ειναι συνθετικο ή δεν ειναι.

Αν κανεις μια πιο προσεκτικη ερευνα και τυχει να μυρισεις αυθεντικο σανδαλοξυλο,κανε τον κοπο να ρωτησεις και ποσο κανει.Θα με θυμηθεις.Υπαρχουν τοσο ελληνικες οσο και ξενες εταιριες με ελαια, πανε σε ενα απλο φαρμακειο ,σε ενα μαγαζι με βιολογικα προιοντα και δες.

Και βεβαιως ειναι τραγικο,οταν λες οτι πουλας αυθεντικα 100% φυσικα ελαια ,οταν στην πραγματικοτητα πουλας συνθετικα.

Τωρα το σχολιο οτι κανενας σοβαρος επαγγελματιας δεν πουλαει συνθετικα ως φυσικα ,με βρισκει απολυτα συμφωνο.
Οποτε καταληγουμε στο οτι σοβαροτης... μηδεν....!!
(Και αυτο ισχυει για πολλα απο τα ''μαγομαγαζα'' της πιατσας....δυστυχως..)

fosopsi
Πύργος
Πύργος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Ιουλ 25, 2011 7:37 pm

φιλε μου πασχος εχεις ψωνισει ποτε απο αυτο το μαγαζι???εγω εχω παρει αιθερια ελαια και μονο συνθετικα δεν ειναι.σε παρακαλω προσεχε λιγο πως μιλας για το ηθος του ατομου που εχει το μαγαζι.ενταξει να πεις οτι ειναι να πεις αλλα οχι και να προσβαλεις τον ιδιοκτητη

Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 3627
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2010
Ασχολίες : Μητέρα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέο online κατάστημα   Δευ Ιουλ 25, 2011 7:57 pm

PASXOS!Kαλώς ήλθες!
Με εντυπωσιάζει το οτι μπαίνεις ποστάρεις στο συγκεκριμένο κατάστημα που για αποφυγή παρεξηγήσεως...δεν εχω αγοράσει ποτέ και για το οποιο δεν έχω ιδία άποψη τιμών και ποιοτητας.Ποσταρεις μονο σε αυτό και βγαίνεις.
Τα έλαια ειναι το πόνημα σου;Συνέβη κάτι με το ΚISMET που θα ηθελες να μοιραστείς μαζι μας;Μπορεις να εισαι πιο ξεκάθαρος;Ετσι θα δωσεις και την ευκαιρία στον επαγγελματία να μιλήσει.Γνωριζω τι γίνεται στην αγορά....και η τιμή δεν ειναι πάντα εγγύηση ποιότητας.Εχει συμβεί πάμπολες φορές στη δουλειά μου ο ιδιος κωδικός της ιδιας εταιρείας που η αξία του π.χ. ειναι 64 ευρώ να το πουλάνε 260 ευρω.Το μονο που με εσωζε απο καλοθελητές που θα μπορουσαν να αμφισβητήσουν την ποιοτητα και την αυθεντικότητα του προϊόντος λογο της 'χαμηλής τιμής'[κανονικότατα τιμολογημένο]ηταν το οτι ήμουν εξουσιοδοτημένο κατάστημα της εταιρείας.

Νέο online κατάστημα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood.. :: Κανόνες για τη χρήση του Dragon Blood :: Καθιστικό του Δρακόσπιτου :: Χρήσιμα Λινκς και Βοτανάδικα-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | © phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Δημιουργήστε το δικό σας μπλογκ