Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood..

Ελάτε μαζί μας στο εκπληκτικό ταξίδι για την εκμάθηση της μαγείας

ΦόρουμΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Καλή τύχη κύριε Gorsky

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nemecis
Έμπειρος Στρατιώτης
Έμπειρος Στρατιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 430
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Καλή τύχη κύριε Gorsky    Κυρ Οκτ 03, 2010 3:22 am

Για το συγκεκριμένο που διάβασα και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη αν έπρεπε να μπει στα αστεία ή εδώ. Λόγω όμως της ύπαρξής του σαν πραγματικό γεγονός ασχέτως από την χιουμοριστική κατάληξη πιστεύω ότι ανήκει εδώ! Very Happy

Στις 20 Ιουλίου του 1969, ως κυβερνήτης της σεληνακάτου του Apollo 11, ο Neil Armstrong ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε πόδι στο φεγγάρι. Οι πρώτες του λέξεις αφού έκανε τον πρώτο του περίπατο στη Σελήνη ήταν... "Αυτό είναι ένα μικρό βήμα για μένα, είναι όμως ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα".

Οι λέξεις αυτές μεταδόθηκαν μέσω τηλεόρασης στη Γη και τις άκουσαν εκατομμύρια κόσμου. Πριν ξαναμπεί όμως στη σεληνάκατο, έκανε την εξής αινιγματική παρατήρηση: "Καλή τύχη κύριε Gorsky".

Πολλοί από τη NASA θεώρησαν ότι ήταν μια τυπική παρατήρηση, που απευθυνόταν σε κάποιο Ρώσο κοσμοναύτη. Όμως, μετά από έλεγχο που έκαναν, δε βρήκαν κανέναν Gorsky, ούτε στα Ρώσικα ούτε στα Αμερικάνικα διαστημικά προγράμματα.

Και όπως πέρναγαν τα χρόνια, όλο και περισσότεροι απορούσαν για το νόημα της φράσης "Καλή τύχη κύριε Gorsky".
Ο Armstrong δεν απαντούσε ποτέ, μόνο χαμογελούσε...

Στις 5 Ιουλίου του 1995, στο Tamba Bay της Florida, κατά τη διάρκεια μιας συνέντευξης τύπου, ένας δημοσιογράφος του ξανάκανε την ίδια εκείνη ερώτηση, που 26 χρόνια ως τότε βασάνιζε τον κόσμο. Και ο Neil Armstrong, είπε ότι θα την απαντούσε, μια και ο κύριος Gorsky είχε πεθάνει, οπότε πλέον δεν υπήρχε πρόβλημα. Και να τι
απάντησε:

- To 1938, όταν ήμουν παιδί στο χωριό μου, έπαιζα μπάσκετ με ένα φιλαράκι στην αυλή. Ο φίλος μου χτύπησε με δύναμη τη μπάλα, και η μπάλα προσγειώθηκε στην αυλή του γείτονα δίπλα στο παράθυρο της κρεβατοκάμαρας.

Οι γείτονες ήταν ο κύριος και η κυρία Gorsky. Όπως πήγαμε να μαζέψουμε τη μπάλα, άκουσα την κυρία Gorsky να φωνάζει στον κύριο Gorsky: "Στοματικό; Θα σου κάνω στοματικό όταν το κωλόπαιδο από δίπλα ανέβει στο
φεγγάρι!"

emoticon11 Laughing

Πηγή : www.amphitheatro.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηλιος
Βασιλιάς/ισσα
Βασιλιάς/ισσα

Αριθμός μηνυμάτων : 3627
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2010
Ασχολίες : Μητέρα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλή τύχη κύριε Gorsky    Κυρ Οκτ 17, 2010 7:23 pm

emoticon12

helmos
Πύργος
Πύργος

Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλή τύχη κύριε Gorsky    Κυρ Οκτ 17, 2010 8:50 pm

με έκανες και γέλασα!! να σαι καλά
Surprised Surprised

Πληροφοριακά να αναφέρω ότι η αποστολή αυτή ήταν ασφαλισμένη απο Ελληνική ασφαλιστικη εταιρία με το όνομα Οργανώσεις Ταμπουρά( επό όπου ξεκίνησε η Ασπις και η Ιντεραμερικαν). Το αστρασφαλιστηριο το οποίο κάπου έχω χωμένο( αντιγραφο ) είχε όρους μέσα όπως αποζημίωση σε περίπτωση απαγώγης απο εξωγηινους, καταστροφής του διαστημοπλοιου απο εξωγηινους και διάφορα άλλα. Η αποζημίωση ήταν στο ποσό των 500.000 δραχμών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλή τύχη κύριε Gorsky
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Καλώς ορίσατε στο Dragon Blood.. :: Κανόνες για τη χρήση του Dragon Blood :: Καθιστικό του Δρακόσπιτου-
Μετάβαση σε:  
Forumotion.com | © phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Δημιουργήστε ένα μπλογκ